8. Design a 7.5V regulator circuit with 7.5V zener +10 V specified at 10mA. The
ID: 2249060 • Letter: 8
Question
8. Design a 7.5V regulator circuit with 7.5V zener +10 V specified at 10mA. The zener diode has an incremental resistance rz30ohms and the knee current of 0.5mA. The regulator operates from a 10V supply and has a 1.5kohm load. !ViR (Problem 4.63 from Sedra and Smith) a. What is the value of R you need to b. What wil the regulator output voltage c. What is the smallest possible load choose? be if the supply is 10% higher and if the load is removed? resistor that can be used while the zener operates at a current of 10mA while the supply is 10% low? Also, what is the load voltage in this case?Explanation / Answer
a) Zener resistance rz = 30 Ohms , Load resistance RL = 1.5 Kohm
maximum zener current allowed Iz = 10 mA
Current through load IL = Vz / RL = 7.5 V / 1.5 K = 5 mA
Total current I = Iz + IL = 10 + 5 mA = 15 mA
R = 10 - Vz / I = 10 - 7.5 / 15 mA = 2.5 V / 15 mA = 0.16666 K ohm = 166.6 Ohm
R = 166.6 ohm .................1
This is the required valur of R
b) If supply voltage is increased by 10% i.e incresed to 11 V and load is removed.
Output voltage will be 7.5 V only as as per Zener diode characterstics.Rest of the 3.5 V will drop across Resistor R
c)
Now supply is 10% low i.e. 9 V
Iz = 10 mA
Now current I through resistor R
I = 9 V - Vz / R = 9 - 7.3 / 166.6 ohm = 1.7 / 0.1666 K = 10.20 mA
Iz = 10 mA & IL = 0.2 mA
Now voltage of zener dropped to 7.3 V
RL = Vz / IL = 7.3 V / 0.2 mA = 36.5 K ohm
RL = 36.5 K Ohm ...................2
This is the required minimum value of load resistance .
And load voltage VL =Vz = 7.3 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.