30. The electronics aboard a certain sailboat consume 50 W when operated from a
ID: 2249699 • Letter: 3
Question
30. The electronics aboard a certain sailboat consume 50 W when operated from a 12.6-V source. If a certain fully charged deep-cycle lead acid storage battery is rated for 12.6 V and 100 ampere hours, for how many hours can the electronics be operated from the battery without recharging? (The ampere- hour rating of the battery is the operating time to discharge the battery multiplied by the current.) How much energy in kilowatt hours is initially stored in the battery? If the battery costs $75 and has a life of 300 charge- discharge cycles, what is the cost of the energy in dollars per kilowatt hour? Neglect the cost of recharging the battery.
Explanation / Answer
Given Voltage of Battery Vb = 12.6 V
Ah rating of battery = 100
Energy stored in battery Eb = 100*12.6 = 1260 Wh
Operating Voltage of Sail Boat VL = 12.6 V
Power required by Load PL = 50 W
Completely Charged battery will supply power to load for time T = 1260 / 50 = 25.2 Hours
Cost of battery C = $ 75
Battery stores Eb = 1.26 kWh / cycle
No.of Cycles of operation of battery N = 300 charge cycle
Energy stored for 300 cycles ET = 300*1.26 = 378 kWh
Cost of energy per kWh = 75 / 378 = $ 0.198 / kWh
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.