At point A , 4.00 m from a small source of sound that is emitting uniformly in a
ID: 2250937 • Letter: A
Question
At point A, 4.00m from a small source of sound that is emitting uniformly in all directions, the intensity level is 51.0dB .
A: What is the intensity of the sound at A?
Answer: I= W/m^2
B: How far from the source must you go so that the intensity is one-fourth of what it was at A?
Answer: R1= m
C: How far must you go so that the sound level is one-fourth of what it was at A?
Answer: R2= m
D: Does intensity obey the inverse square law? yes? no?
E: Does intensity level obey the inverse square law? yes? no?
Explanation / Answer
a)
B = 10dB*log(I/Io)
here, Io = 10^-12 W/m^2
51 = 10*log*(I/Io)
==> I = Io*10^5.1
= 10^-12*10^5.1
= 1.259*10^-7 W/m^2
b)
I1/I2 = r2^2/r1^2
I1/(I1/4) = r2^2/r1^2
4 = (r2/r1)^2
r2 = 2*r1
= 2*4
= 8 m
c) B1 = 51 dB
B2 = 51/4 = 12.75 dB
B1 - B2 = 10*log*(I1/Io) - 10*log(I2/Io)
51 - 12.75 = 10*log(I1/I2)
38.25 = 10*log(r2^2/r1^2)
38.25 = 20*log(r2/r1)
log(r2/r1) = 1.9125
r2 = r1*10^1.9125
= 4*10^1.1925
= 62.3
D) Yes
E) no
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.