7. Five clarinets sit a distance of 11.5 m from the audience. Together the inten
ID: 2251162 • Letter: 7
Question
7. Five clarinets sit a distance of 11.5 m from the audience. Together the intensity level of the music is 78.5 dB.
(i) What is the intensity (in W/m2) of one clarinet?
(ii) What is the power output (in W) of one clarinet?
(iii) If 5 identical clarinet players are seated 1.5 m behind the previous players, then what is the total intensity
level (in dB) hear by the audience?
Explanation / Answer
Part 1)
Apply (undefined)
78.5 = 10log I / 1 X 10^-12
I = 7.079 X 10^-5 for all five trumpets
Now divide by 5 and get 1.42 X 10^-5 W/m^2 per trumpet
Part 2)
P = IA
P = (1.42 X 10^-5)(4pi)(11.5)^2
P = .0235 W which is 23.5 mW
Part 3)
I = (P)/A = (0235)/(4pi)(13^2)
I = 1.108 X 10^-5 for one additional trumpet
Multiply by 5 and get 5.54 X 10^-5 W/m^2
Total intensity = 5.54 X 10^-5 + 7.079 X 10^-5 = 1.262 X 10^-4 W.m^2
Finally B = 10log(1.262 X 10^-4/1 X 10^-12)
B = 81.0 dB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.