About once every 30 minutes, a geyser known as Old Faceful projects water 18.0 m
ID: 2251275 • Letter: A
Question
About once every 30 minutes, a geyser known as Old Faceful projects water 18.0 m straight up into the air. Use g = 9.80 m/s2, and take atmospheric pressure to be 101.3 kPa. The density of water is 1000 kg/m3.
(a) What is the speed of the water when it emerges from the ground?
(b) Assuming the water travels to the surface through a narrow crack that extends 6.00 m below the surface, and that the water comes from a chamber with a large cross-sectional area, what is the pressure in the chamber?
I already figured out the answer to part a (18.8 m/s) but I can't seem to figure out the second part. Can anyone help please?
Explanation / Answer
Using bernoulli's principle between the underground and the surface,
0.5rho*v1^2+rho*gh1+P1=0.5rho*v2^2+rho*gh2+P2
P1-P2=0.5*1000*18.8^2+1000*9.8*6=235520Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.