Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You attach one end of a spring with a force constant k = 813 N/m to a wall and t

ID: 2251424 • Letter: Y

Question

You attach one end of a spring with a force constant k = 813 N/mto a wall and the other end to a mass m = 1.22 kg and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position xi = 6.16 cm from equilibrium and release it.

You attach one end of a spring with a force constant k = 813 N/mto a wall and the other end to a mass m = 1.22 kg and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position xi = 6.16 cm from equilibrium and release it. Determine the potential energy stored in the spring before the block is released. J Determine the speed of the block as it passes through the equilibrium position. m/s Determine the speed of the block when it is at a position xi/4. m/s

Explanation / Answer


A) P.E stored is U=(1/2)*k*xi^2=1.55 J

B) K.E=P.E...
(1/2)*m*v^2=(1/2)*k*xi^2....

(1/2)*m*v^2=1.55 J...

v=1.59 m/sec...


C) (1/2)*k*xi^2=(1/2)*k*(xi/4)^2+(1/2)*m*v^2....

v=1.538 m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote