Suppose a star with radius 8.61 times 108 m has a peak wavelength of 686 nm in t
ID: 2251444 • Letter: S
Question
Suppose a star with radius 8.61 times 108 m has a peak wavelength of 686 nm in the spectrum of its emitted radiation. Find the energy of a photon with this wavelength. J/photon What is the surface temperature of the star? At what rate is energy emitted from the star in the form of radiation? Assume the star is a blackbody (e = 1). Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. W Using the answer to part (a), estimate the rate at which photons leave the surface of the star. Your response is within 10% of the correct value. This may be due to round off error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize round off error. photons/sExplanation / Answer
c)
A=4pir^2 =4pi*(8.61*10^8)^2
A=9.3*10^18 m^2
P=sigma*A*e*T^4
P=(5.67*10^-8)*9.3*10^18*1*4224.5^4
P=1.68*10^26 W
d)
P=nE/t
=>n/t =P/E =1.68*10^26/(2.899*10^-19)
n/t =5.8*10^44 photons/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.