The position of a rabbit along a straight tunnel as a function of time is plotte
ID: 2251861 • Letter: T
Question
The position of a rabbit along a straight tunnel as a function of time is plotted in the figure.
What is its average velocity between t=0 and t=5.0s?
What is its average velocity between t=25.0s and t=30.0s?
What is its average velocity between t=40.0s and t=50.0s?
The position of a rabbit along a straight tunnel as a function of time is plotted in the figure. What is its average velocity between t=0 and t=5.0s? What is its average velocity between t=25.0s and t=30.0s? What is its average velocity between t=40.0s and t=50.0s?
Explanation / Answer
since, velocity=change in displacement /change in time
average velocity between t=0 and t=5.0s is given as
=2/5=0.4m/s
average velocity between t=25.0s and t=30.0s is given as
=10/5=2m/s
average velocity between t=40.0 and t=50.0s is given as
=-10/10
=-1m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.