A conducting loop is made in the form of two squares of sides s 1 = 3.6cm and s
ID: 2251902 • Letter: A
Question
A conducting loop is made in the form of two squares of sides s1 = 3.6cm and s2 = 7.5 cm as shown. At time t = 0, the loop enters a region of length L = 19.7 cm that contains a uniform magnetic field B = 1.9 T, directed in the positive z-direction. The loop continues through the region with constant speed v = 58 cm/s. The resistance of the loop is R = 2.7 ?.
1) At time t = t1 = 0.021 s, what is I1, the induced current in the loop? I1 is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction.
2) At time t = t2 = 0.445 s, what is I2, the induced current in the loop? I2 is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction.
4) At time t = t3 = 0.36 s, what is I3, the induced current in the loop? I3 is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction.
5) Consider the two cases shown above. How does II, the magnitude of the induced current in Case I, compare to III, the magnitude of the induced current in Case II? Assume s2 = 3s1.
A conducting loop is made in the form of two squares of sides s1 = 3.6cm and s2 = 7.5 cm as shown. At time t = 0, the loop enters a region of length L = 19.7 cm that contains a uniform magnetic field B = 1.9 T, directed in the positive z-direction. The loop continues through the region with constant speed v = 58 cm/s. The resistance of the loop is R = 2.7 ?.At time t = t1 = 0.021 s, what is I1, the induced current in the loop? I1 is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction. At time t = t2 = 0.445 s, what is I2, the induced current in the loop? I2 is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction. What is Fx(t2), the x-component of the force that must be applied to the loop to maintain its constant velocity v = 58 cm/s at t = t2 = 0.445 s? At time t = t3 = 0.36 s, what is I3, the induced current in the loop? I3 is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction. Consider the two cases shown above. How does II, the magnitude of the induced current in Case I, compare to III, the magnitude of the induced current in Case II? Assume s2 = 3s1.Explanation / Answer
time take to cross length L = 19.7cm,
t = 19.7/58
= 0.34 sec
time taken to cross length L by s1 = (19.7+3.7/58)
= 0.40 sec
so s1 will be crossing the boundary
induced current = B.s1.v/R
= 0.01469 Amp
5. case |
I1 = 0.01469
case ||
I2 = 0.01469+ Is2
so I1 < I2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.