The figure below shows a hydraulic chamber in which a spring (spring constant =
ID: 2252264 • Letter: T
Question
The figure below shows a hydraulic chamber in which a spring (spring constant = 1640N/m) is attached to the input piston (A1=14.6cm^2), and a rock of mass 39.4kg rests on the output plunger (A2 = 65.7cm^2).The piston and plunger are at the same height, and each has a negligible mass. By how much is the spring compressed from its unstrained position?
Explanation / Answer
force on spring = 39.4 * 9.8 * A1 / A2 = 39.4 * 9.8 * 14.6 / 65.7 = 85.8044 N
so.. 85.804 = 1640 * x
so.. coompression x = 0.05232 m = 5.232 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.