The figure below shows the Stirling cycle followed by n = 1.00 mol of a monatomi
ID: 2252274 • Letter: T
Question
The figure below shows the Stirling cycle followed by n = 1.00 mol of a monatomic ideal gas. The initial volume is V1 = 1.0 L and the initial temperature is T1 = 480 K. The process 1->2 is isothermal with nal volume V2 = 2.2L. The process 2 ->3 is constant volume with final temperature T3 = 320K. The process 3 ->4 is isothermal. Finally, the process 4 ->1 is constant volume. i) Determine the pressures p1, p2, p3, p4 (in N/m^2). ii) How much heat (Q12, Q23, Q34, Q41) is transferred to the gas during each of thefour segments? iii) What is the change in entropy (S12, S23, S34, S41) during each of the four segments? iv) What is the efficiency e = 1 - (Q-/Q+) of the Stirling engine, where Q+ is the magnitude of heat which enters the system during those segments of the cycle for which Q>0, and Q- is the magnitude of heat which exits the system during those segments of the cycle for which Q<0. How does this compare with the efficiency of a Carnot engine operating between the same temperatures?
Picture for Problem 2
http://moodle2.lsu.edu/pluginfile.php/675916/mod_resource/content/1/Take%20Home%20Problem%20Set%2014.pdf
Thanks for the help.
Explanation / Answer
The figure below shows the Stirling cycle followed by n = 1.00 mol of a monatomi
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.