A cylinder of radius R = 6.0 cm is on a rough horizontal surface. The coefficien
ID: 2252327 • Letter: A
Question
A cylinder of radius R = 6.0 cm is on a rough horizontal surface. The coefficient of kinetic
friction between the cylinder and the surface is 0.30 and the rotational inertia for rotation
about the axis is given by MR2/2, where M is its mass. Initially it is not rotating but its
center of mass has a speed of 7.0m/s. After 2.0 s the speed of its center of mass and its angular
velocity about its center of mass, respectively, are:
A. 1.1m/s, 0
B. 1.1m/s, 19 rad/s
C. 1.1m/s, 98 rad/s
D. 1.1m/s, 200 rad/s
E. 5.9m/s, 98 rad/s
Explanation / Answer
frictional force,f = 0.3*m*g
deceleration = 0.3*g = 2.94m/s^2
frictional torque = f*R = I* angular acceleration
angular acceleration = f*R/(M*R^2/2) = 2*0.3*g/R =98rad/s^2
Vcom = u-a*t = 7- 2.94*2 = 1.12m/s
Angular velocity = 98*2 = 196 rad /s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.