A child\'s toy consists of a piece of plastic attached to a spring in the figure
ID: 2252709 • Letter: A
Question
A child's toy consists of a piece of plastic attached to a spring in the figure below. The spring is compressed against the floor a distance of 2.00 cm, and the toy is released. If the toy has a mass of 107 g and rises to a maximum height of 70.0 cm, estimate the force constant of the spring.
N/m
Explanation / Answer
0.5 kx^2 = mgh
Thus, k = 2mgh / x^2 = 3673.84 N/m is the alue of spring constant.
h = 70 cm = 0.70 m
x = 2 cm = 0.02m
m = 0.107 kg
g = 9.81 m/s^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.