Problem 1 : The gure below shows a cyclic thermodynamic process followed by n =
ID: 2252977 • Letter: P
Question
Problem 1 : The gure below shows a cyclic thermodynamic process followed by n =
1:00 mol of a monatomic ideal gas. The initial pressure is p1 = 2:2 105 N=m2 and the
initial temperature is T1 = 560 K. The process 1 ! 2 is isothermal, the process 2 ! 3 is
constant pressure with nal temperature T3 = 360 K, and the process 3 ! 1 is adiabatic.
i) Determine the pressure p2 (in N=m2
), and the volumes V1; V2; V3 (in L). (ii) How much
work (W12,W23,W31) is done by the gas during each of the three segments? (iii) What is the
change in internal energy (E12,E23,E31) during each of the three segments?
The gure below shows a cyclic thermodynamic process followed by n = 1:00 mol of a monatomic ideal gas. The initial pressure is p1 = 2:2 105 N=m2 and the initial temperature is T1 = 560 K. The process 1 ! 2 is isothermal, the process 2 ! 3 is constant pressure with nal temperature T3 = 360 K, and the process 3 ! 1 is adiabatic. Determine the pressure p2 (in N=m2), and the volumes V1; V2; V3 (in L). (ii) How much work (W12,W23,W31) is done by the gas during each of the three segments? (iii) What is the change in internal energy (E12,E23,E31) during each of the three segments?Explanation / Answer
Given monoatomic ideal gas
therefore Cp/Cv = 5/3 = 1.66 = gamma
P1*V1 = n*R*T
P1 = 2.2*(10^5) N/m^2
T1 = 560K = T2
n = 1 mol.
R = 8.314 J/K*mol
V1 = 8.314 * 1 * 560 / 2.2*(10^5)
V1 = 2.1163 * (10^-2) m^3 = 21.16 L
T3 = 360K
process 3-1 is an adiabiatic process
For adiabatic process
P * (V^gamma) = constant
(P^(1-gamma/gamma)) * T = constant
(P1^-0.4) * T1 = (P3^-0.4) * T3
T1/(P1^0.4) = T3/(P3^0.4)
P3 = 0.3313 * P1
P3 = 0.7288*(10^5) N/m^2
P1 * (V1^1.66) = P3 * (V3^1.66)
(V3^1.66) = P1 * (V1^1.66) / P3
V3 = 1.94 * V1
V3 = 4.1056 * (10^-2) m^3 = 41.05 L
P2 = P3 since 2-3 is a isobaric( constant pressure process )
P2 = 0.7288*(10^5) N/m^2
2-3 is a constant pressure process therefore
V / T = constant
V2 / T2 = V3 / T3
V2 = V3*T2/T3
V2 = 63.85 L = 6.385 * (10^-2) m^3
Part 2 :
For isothermal process 1-2
Work done by the gases(W1) = n * R * T * ln(V2/V1)
W12 = 1 * 8.314 * 560 * ln ( 63.85 L/21.16 L )
W12= 5142.02 J
For isobaric process 2-3
Work done by the gases(W2) = P2*(V3-V1)
W23 = 0.7288*(10^5) * (4.1056 * (10^-2) - 6.385 * (10^-2))
W23 = - 1662.8 J
here the negative sign indicates that work is done on the gas
For adiabatic process 3-1
Work done by the gases(W3) = [P1*V1 - P3*V3]/1-gamma = n * R * (T3 - T1)/1-gamma
W31 = 1 * 8.314 * (360-560) / 1-1.666
W31 = 2494.2 J
Part 3 :
In a cyclic process the net change in internal energy of the cycle is zero as the processes reach the initial state.
E12 + E23 + E31=0
For isothermal process 1-2
In an isothermal thermal process there is no change in temperature and since internal energy depends only on temperature therefore there is no change in internal energy in an isothermal process.
Change in internal energy E12 = 0 J
For adiabatic process 3-1
In an adiabatic process heat absorbed or released from the system is zero
Heat supplied to the gas = work done by the gas + change in internal energy
Q31 = W31 + E31
Q31 = 0
E31 = - W31
Change in internal energy E31 = -2494.2 J
Here the internal energy decreases of the gas decreases.
For isobaric process 2-3
E12 + E23 + E31=0
0 + E23 - 2494.2 = 0
Change in internal energy E23 = 2494.2 J
Please rate my answer and please comment if u have any doubt sir.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.