An Olympic skater having a rotational inertia of 1.2 kg m^2 is spinning on ice w
ID: 2253293 • Letter: A
Question
An Olympic skater having a rotational inertia of 1.2 kg m^2 is spinning on ice with an angular velocity of 6.0 rad/s. By pulling in her arms and legs, her Rotational Inertia is decreased to 0.9 kg m^2. What is her new angular velocity?
A. 4.5 rad/s
B. 8.0 rad/s
C. 15 rad/s
D. 22.7 rad/s
E. 6.0 rad/s
Question 3 the change in the skater rate of rotational inertia is an example of
A. the law of universal gravitation
B. conservation of angular momentum
C. conservation of energy
D. conservation of mass
E. conservation of linear momentum
Explanation / Answer
Angular momentum I*w is conserved.
Initial a.m. = 1.2kg.m^2 * 6.0 rad/s = 7.2 kg.m^2/s
So new angular velocity is
w = 7.2kg.m^2/s / 0.9kg.m^2 = 8.0 rad/s
B. conservation of angular momentum
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.