The air-track carts in the figure ( Figure 1 ) are sliding to the right at 1.0 m
ID: 2253381 • Letter: T
Question
The air-track carts in the figure(Figure 1) are sliding to the right at 1.0 m/s. The spring between them has a spring constant of 140N/m and is compressed 4.3cm . The carts slide past a flame that burns through the string holding them together.
1.What is the speed of 100-g cart?
2.What is the speed of 300-g cart?
Explanation / Answer
Intial energy = 0.5mv^2 = 0.5*100*1/1000 = 0.05
Spring gives 0.5*kx^2 energy = 0.5*140*4.3/100 = 3.01
Spring gives energy to the left side, so energy used to get velovity = 3.01-0.05 = 2.96
so 2.96 = 0.5mv^2
so v = 7.69 m/s
final velocity of 100 gms = 7.69 m/s to the left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.