A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcyc
ID: 2253786 • Letter: A
Question
A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcycle. There is a 15. m drop and the horizontal distance originally planned was 60. m but it turns out the canyon is really 67.0 m across.
A) If he desires a 3.1-second flight time, what is the correct angle for his launch ramp (deg)?
B) What is his correct launch speed?
C) What is the correct angle for his landing ramp (give a positive angle below the horizontal)?
D)What is his predicted landing velocity. (Neglect air resistance.)
A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcycle. There is a 15. m drop and the horizontal distance originally planned was 60. m but it turns out the canyon is really 67.0 m across. If he desires a 3.1-second flight time, what is the correct angle for his launch ramp (deg)? What is his correct launch speed? What is the correct angle for his landing ramp (give a positive angle below the horizontal)? What is his predicted landing velocity. (Neglect air resistance.)Explanation / Answer
known
y0 = 0 m
y = -15m
x = 67 m
x0 = 0m
t = 3.1s
1.
x = x0 +v0xt
67 m = 0 m + v0x(3.1 s)
v0x = 21.61 m/s
y = y0 + v0y t - 0.5 gt2
-15 m = 0m + v0y (3.1s) - 0.5 (9.8m/s2)(3.1s)2
v0y = 10.35 m/s
so
theta = tan-1 (v0y/v0x)
theta = 18.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.