On your first trip to Planet X you happen to take along a 200 g mass, a 40-cm-lo
ID: 2253934 • Letter: O
Question
On your first trip to Planet X you happen to take along a 200g mass, a 40-cm-long spring, a meter stick, and a stopwatch. You're curious about the acceleration due to gravity on Planet X, where ordinary tasks seem easier than on earth, but you can't find this information in your Visitor's Guide. One night you suspend the spring from the ceiling in your room and hang the mass from it. You find that the mass stretches the spring by 25.4cm . You then pull the mass down 9.40cm and release it. With the stopwatch you find that 11.0 oscillations take 18.3s . Can you now satisfy your curiosity?
Explanation / Answer
? = 2?f = 2? * 11/18.3s = ?(k/m) = ?(k / 0.20kg)
3.77 rad/s = ?(k / 0.20kg)
k = 2.8 N/m
F = mg = kx
0.20kg * g = 2.8N/m * 0.254m
g = 3.56 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.