A crane lowers a crate of mass M = 150 kg to the ground from an initial height o
ID: 2254099 • Letter: A
Question
A crane lowers a crate of mass M = 150 kg to the ground from an initial height of H = 2.1 m. The crate initially has zero velocity and hits the ground with a velocity of Vf = 2.6 m/s.
What is the work done by the force of tension in the rope in lowering the crate?
Give your answer in Joules to four digits.
A crane lowers a crate of mass M = 150 kg to the ground from an initial height of H = 2.1 m. The crate initially has zero velocity and hits the ground with a velocity of Vf = 2.6 m/s. What is the work done by the force of tension in the rope in lowering the crate?Explanation / Answer
work done by the tention forces=kinetic energy-gravitational work
=0.5*150*2.6^2-150*9.81*2.1
=-2583.15 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.