A motor rotates a wheel of radius (r) 0.150 meters at 85.0 rpm. If a rope around
ID: 2254181 • Letter: A
Question
A motor rotates a wheel of radius (r) 0.150 meters at 85.0 rpm. If a rope around the wheel lifts a 115.0 kg block, the power output of the motor is _____ watts.
A wheel whose moment of inertia is 0.350 kg/m2 is accelerated from rest to 180.0 rad/s in 5.00 seconds. When the external torque is removed, the wheel stops in 45.0 seconds. Answer the following 2 questions: The frictional torque must be ____ Nm. The external torque must have been ____ Nm.
Explanation / Answer
1) Power=F*v=mg*w*r=115*9.8*85*2*pi*0.15/60=1504.7 W
2) external accn =180/5
==> external torque =I*alpha = 0.35*180/5= 12.6 N-m
frictional accn =180/45
==> frictional torque =I*alpha = 0.35*180/45= 1.4 N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.