Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Will Rate Quick! A student in an undergraduate physics lab is studying Archimede

ID: 2254452 • Letter: W

Question


Will Rate Quick!

A student in an undergraduate physics lab is studying Archimede's principle of bouyancy. The student is given a brass cylinder and using a triple beam balance finds the mass to be 2.23 kg. The density of this particular alloy of brass is 8.26 g/cm3. The student ties a massless string to one end of the cylinder and submerges it into a tank of water where there is an apparent reduction in the weight of the cylinder. With this information, calculate the volume of the cylinder and the tension in the string when it was submerged in the tank of water. The density of water is 1.00 g/cm3 and the acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2. V = T =

Explanation / Answer

volume = mass/ density = 2230/8.26 = 269.976 cm^3

Tension = m(brass)g- V(brass)* density(water)* g = 2.23*9.81-269.976*1*10^-3 * 9.81

= 19.23N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote