The ship in the figure below travels along a straight line parallel to the shore
ID: 2254896 • Letter: T
Question
The ship in the figure below travels along a straight line parallel to the shore and a distance d = 500 m from it. The ship's radio receives simultaneous signals of the same frequency from antennas A and B, separated by a distance L = 910 m apart. The signals interfere constructively at point C, which is equidistant from A and B. The signal goes through the first minimum at point D, which is directly outward from the shore from point B. Determine the wavelength of the radio waves.
m
Explanation / Answer
sqrt [ x^2 + y^2 ] - y = lambda / 2
sqrt [ 910^2 + 500^2 ] - 500 = lambda / 2
lambda = 1077 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.