A circular coil with one turn is in a perpendicular (time dependent) magnetic fi
ID: 2255586 • Letter: A
Question
A circular coil with one turn is in a perpendicular (time dependent) magnetic field given by B=1.600-0.0500 t Tesla, where time t is in seconds. The induced voltage in the loop is 2.66V. Calculate the radius of the coil. Answer Submit All Answers 5. A 120 turn conducting coil with a radius of 16.9cm rotates at a frequency of f = 49.0Hz in a magnetic field B - 0.130T. Calculate the generated rms emf. The rms (root-mean-square) value of a sinusoidal quantity is the amplitude divided by root of 2. Answer Submit All Answers 6. The average intensity of solar radiation incident on Earth is 1390 W/m2. What is the total power radiated by the sun. DATA: The mean distance between Earth and the sun is 1.5 Times 1011m.Explanation / Answer
4)We have induced emf E = - Nd?/dt
= -NAdB/dt
= -N(?r^2)(-0.05)
= 0.157r^2
then radius of the coil r =?[2.66/0.157]
= 4.116m
= 411.6cm
5)Generated emf is E = NABf
= 120*?*(0.169m)^2*0.13*49
=68.5525V
Then the rms emf is 68.5525V/?2 = 48.47V
7) Compare the given equation E = 6.50 * 102 sin { 8.35 * 106 * ? * (x - 3.0 * 108 * t)}
to standard equation E = E0 * sin {(2?/?) * (x - v * t)}
E0 = 6.50 * 102 V/m
2?/? = 8.35 * 106 * ?
wavelength ? = 2? / 8.35 * 106 * ?
= 2.3952 * 10-7 m
speed v = 3.0 * 108 m/s
frequency f = v/?
= 3.0 * 108 / 2.3952 * 10-7
= 1.2525 * 1015 Hz
8) B0 = E0 / C
= 6.50 * 102 / 3 * 108
= 2.16 * 10-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.