A typical CD has an outside diameter of 11.94 cm, and the center hole has a diam
ID: 2255635 • Letter: A
Question
A typical CD has an outside diameter of 11.94 cm, and the center hole has a diameter of 1.40 cm. When the door of the CD player is opened, the CD is spinning at 3.5 rev/s and slows to a stop in 5.0s.
A. What is the angular acceleration in rad/s^2 of the CD?
B. Through what angle in rad does the CD spin while coming to a halt?
C. What is the tangentail velocity of a point on the outer edge when the door is first opened?
D. What is the tangential velocity of a point on the edge of the center hub when t=2.5s.
Explanation / Answer
A. Angular acceleration = (3.5 * 2 * pi ) / 5 = 4.396 rad/sec^2
B. angle through which cd spins = ((3.5 *2*pi)^2)/(2*4.396) = 54.95 radians
C. Tangential velocity at outer edge = 3.5 * 2* pi * (11.94*10^-2/2) = 1.31 m/s
D. Tangential velocity at the inner edge = 3.5 * 2* pi * (1.40*10^-2/2)=0.138 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.