Help? A large water tank has many corks bobbing on its surface. A simple wave pr
ID: 2255658 • Letter: H
Question
Help?
A large water tank has many corks bobbing on its surface. A simple wave propagates from one end of the tank to the other. It is observed that the corks bob on the water with a maximum vertical speed of 3 cm/s and a maximum vertical acceleration of 2 cm/s2, (a) What is the amplitude of this water wave? (b) It is observed that a given row of corks at their maximum height (corresponding to a crest of the wave) are 3m away from the next crest of corks. What is the speed of propagation of the wave?Explanation / Answer
1) V max = A*W = 3.....(1)
amax = W^2*A = 2,,,,,,(2)
1^2 /2
A = 9/2 = 4.5 cm
b) Lambda = 3m
lambda = 3 m
W = 3/4.5 = (2/3)
V = Lf = L*W/2pi = (3*(2/3))/(6.28)= 1.274 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.