An airplane with a speed of 51.4 m/s is climbing upward at an angle of 48 An air
ID: 2255702 • Letter: A
Question
An airplane with a speed of 51.4 m/s is climbing upward at an angle of 48
An airplane with a speed of 51.4 m/s is climbing upward at an angle of 48 degree with respect to the horizontal. When the plane's altitude is 700 m, the pilot releases a package. Calculate the distance along the ground, measured from a point directly beneath the point of release, to where the package hits the earth. Relative to the ground determine the angle of the velocity vector of the package just before impact. clockwise from the positive x axisExplanation / Answer
a) y direction
y = y0 + v0y t + 1/2 at^2
0 = 700 + 51.4*sin(48)*t - 0.5*9.81*t^2
t=16.46 s
x dirextion
x = v0x t = 51.4*cos(48)*16.46=566.1 m
b) vx = 51.4*cos(48)
vy = 51.4*sin(48) - 9.81*16.46
angle = arctan vy/vx = arctan( (51.4*sin(48) - 9.81*16.46)/(51.4*cos(48)))=74.41 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.