Given the earth\'s Radius, R(= 6.38*10^6m, mass of earth =5.97*10^24kg,and the g
ID: 2255988 • Letter: G
Question
Given the earth's Radius, R(= 6.38*10^6m, mass of earth =5.97*10^24kg,and the gravational constant G=6.67*10^-11 Nm^2/Kg^2.A mass of 10^5 kg is now shot up vertically with velocity V and reaches a height of R(earth) above the ground.
what is the minimum velocity???
Given the earth's Radius, R(= 6.38*10^6m, mass of earth =5.97*10^24kg,and the gravational constant G=6.67*10^-11 Nm^2/Kg^2.A mass of 10^5 kg is now shot up vertically with velocity V and reaches a height of R(earth) above the ground. what is the minimum velocity???Explanation / Answer
initial mechanical energy = final mechanical enrgy
-G*M*m/Re + 0.5*m*v^2 = -G*M*m/(2*Re)
0.5*m*v^2 = G*M*m/Re - G*M*m/(2*Re)
0.5*m*v^2 = 0.5*G*M*m/Re
v = sqrt(G*M/Re)
= sqrt(G*M/Re^2)*sqrt(Re)
= sqrt(g)*sqrt(Re)
= sqrt(9.8)*sqrt(6.38*10^6)
= 7.9*10^3 m/s
= 7.9 km/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.