An elastic circular conducting loop expands at a constant rate over time such th
ID: 2256216 • Letter: A
Question
An elastic circular conducting loop expands at a constant rate over time such that its radius is given by r(t) = r0 + vt, where r0 = 0.110 m and v = 0.0290 m/s. The loop has a constant resistance of R = 11.9 ? and is placed in a uniform magnetic field of magnitude B0 = 1.65 T, perpendicular to the plane of the loop, as shown in the figure. Calculate the direction and the magnitude of the induced current, i, at t = 5.55 s. (Use positive numbers for a clockwise current and negative numbers for a counterclockwise current.)
Explanation / Answer
flux=B.A
A=pie*r^2
sp V=dflux/dr
=B*d(ro+vt)^2/dt*pie
=2Bv(ro+vt)*pie
=0.08141 V
so the current=v/R
=6.842*10^-3 A (counterclockwise)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.