A guitar string is 90 c m long and has a mass of 3.8 g . The distance from the b
ID: 2256250 • Letter: A
Question
A guitar string is 90 cm long and has a mass of 3.8g . The distance from the bridge to the support post is L=62cm, and the string is under a tension of 500N .What are the frequencies of the fundamental and first two overtones? Express your answers using two significant figures. Enter your answers in ascending order separated by commas.
f1,f2,f3 =? (Hz) I only have 2 more attempts and it's showing that it isnt 195,390, 585
What are the frequencies of the fundamental and first two overtones? Express your answers using two significant figures. Enter your answers in ascending order separated by commas. What are the frequencies of the fundamental and first two overtones? Express your answers using two significant figures. Enter your answers in ascending order separated by commas.
f1,f2,f3 =? (Hz) I only have 2 more attempts and it's showing that it isnt 195,390, 585
Explanation / Answer
velocity,V = sqrt(T/u) T=500N u= 3.8/90 gm/cm = 0.004222 kg/m
=> V=sqrt(500/0.004222) = 344.13 m/s
=> f1 = V/2L = 344.13/2(0.62) = 277.53 Hz
f2 = V/L = 344.13/0.62 = 555.01 Hz
f3 = 3V/2L = 3x344.13 / (2 x 0.62) = 832.57 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.