When an object moves through a fluid, the fluid exerts a viscous force vector F
ID: 2256297 • Letter: W
Question
When an object moves through a fluid, the fluid exerts a viscous force vector F on the object that tends to slow it down. For a small sphere of radius R, moving slowly with a speed v, the magnitude of the viscous force is given by Stokes' law, F = 6??Rv, where ? is the viscosity of the fluid. What is the viscous force on a sphere of radius R = 4.90 times 10-4 m that is falling through water (? = 1.00 times 10-3 Pa · s) when the sphere has a speed of 3.1 m/s? The speed of the falling sphere increases until the viscous force balances the weight of the sphere. Thereafter, no net force acts on the sphere, and it falls with a constant speed called the "terminal speed." If the sphere has a mass of 1.03 10-5 kg, what is its terminal speed?Explanation / Answer
F = 6??Rv
putting values,,
F = 6*3.14*10^-3 * 4.9*10^-4 * 3.1 = 286.17 *10^-6 N
2) 1.03*10^-5 *9.81= 6*3.14*10^-3 * 4.9*10^-4* V
V= 1.09 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.