Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A spring ( k = 215 N/m) is fixed at the top of a frictionless plane inclined at

ID: 2256554 • Letter: A

Question

A spring (k = 215 N/m) is fixed at the top of a frictionless plane inclined at an angle ? = 40 A spring (k = 215 N/m) is fixed at the top of a frictionless plane inclined at an angle ? = 40 degree (Figure 8-66). A 1.0 kg block is projected up the plane, from an initial position that is distance d = 0.60 m from the end of the relaxed spring, with an initial kinetic energy of 14 J. What is the kinetic energy in Joules of the block at the instant it has compressed the spring 0.20 m? With what kinetic energy in Joules must the block be projected up the plane (from its initial position) if it is to stop momentarily when it has compressed the spring by 0.40 m?

Explanation / Answer

Here


Gain in Potential Energy = (0.60 + 0.20)*9.8*1*Sin(40 degree)


= 5.039 J


Therefore by the Conservation of Energy


Required Kinetic Energy = 14 - 5.039 - 0.5*215*0.20^2


= 4.66 J



Required Kinetic Energy = (0.60 + 0.40)*9.8*1*Sin(40 degree) + 0.5*215*0.40^2


= 23.5 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote