Taking the speed of sound in air to be 344 m / s , what are the frequency f and
ID: 2256590 • Letter: T
Question
Taking the speed of sound in air to be 344 m/s, what are the frequency f and the wavelength ? of the sound wave shown in the graph?
The next graph shows a sound wave consisting of a sinusoidal displacement of air particles versus time, as recorded at a fixed location. For sinusoidal waves, it is possible to identify a specific frequency (rate of oscillation) and wavelength (distance in space corresponding to one complete cycle). Taking the speed of sound in air to be 344 m/s, what are the frequency f and the wavelength ? of the sound wave shown in the graph?Explanation / Answer
T=10^-3sec
frequency=1/T= 1/10^-3 = 1000Hz
wavelength=v/frequency =344/1000=.344m
so,
1000Hz, .344m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.