Three balls A, B, and C, with masses of 3.0 kg, 1.0 kg, 1.0 kg, respectively, ar
ID: 2256653 • Letter: T
Question
Three balls A, B, and C, with masses of 3.0 kg, 1.0 kg, 1.0 kg, respectively, are connected by massless rods, as shown in the figure. An external force of 22.8 N, acting in the +x-direction, is applied to ball A, while an external force of 9.0 N, acting in the -x-direction, is applied to ball B. What is the acceleration of the center of mass of the three-ball system?
Three balls A, B, and C, with masses of 3.0 kg, 1.0 kg, 1.0 kg, respectively, are connected by massless rods, as shown in the figure. An external force of 22.8 N, acting in the +x-direction, is applied to ball A, while an external force of 9.0 N, acting in the -x-direction, is applied to ball B. What is the acceleration of the center of mass of the three-ball system?Explanation / Answer
We consider the entire body concentrated on the center of mass.
This makes the whole problem a lot easier :)
Net force = 22.8 - 9 = 13.8 N
=> Acceleration of the center of mass = F/m = 13.8/(3+1+1) = 13.8/5 = 2.76 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.