What is the magnitude of the angular momentum of the 3.00 kg, 4.30 cm diameter r
ID: 2256764 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the angular momentum of the 3.00 kg, 4.30 cm diameter rotating disk in the figure?
Explanation / Answer
Angular Momentum of a rotating body=Iw where I is the moment of inertia and w in the angular velocity
=>I=1/2*m*r*r=3*0.0215*0.0215=0.0006933
w=600*2*pi/60=62.8 rad/s
=> Angular momentum=I*w=62.8*0.0006933=0.04354 Kg*m^2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.