A gun is a heat engine. In particular, it is an internal combustion piston engin
ID: 2257065 • Letter: A
Question
A gun is a heat engine. In particular, it is an internal combustion piston engine that does not operate in a cycle, but comes apart during its adiabatic expansion process. A certain gun consists of 1.55 kg of iron. It fires one 2.40 g bullet at 305 m/s with an energy efficiency of 1.40%. Assume that the body of the gun absorbs all of the energy exhaust and increases uniformly in temperature for a short time before it loses any energy by heat into the environment. Find its temperature increase.
Explanation / Answer
m = mass of the bullet
M = mass of the gun
---------------------------------------------------
Energy of the bullet:
Eb = (1/2) m V2
= (1/2) * (0.00240) * (305)2
= 111.63 J
---------------------------------------------------
efficiency is 1.40% >>>>> 98.6% of the energy heats the gun:
Q = 111.63 * (98.6/1.30)
= 8466.7061538 J
Q = M c ?T
>>>>> ?T = Q/Mc
= 8466.7061538/(1.55*448)
= 12.1928
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.