You work for a carpeter and are building a bracket composed of wood. You want to
ID: 2257097 • Letter: Y
Question
You work for a carpeter and are building a bracket composed of wood. You want to chow your boss that phisics can be useful, so you decided to calculate the center of mass of the bracket. If the two sections of wood have lenghts L1=1.2m and L2=2.0m and masses m1=0.5kg and m2=1.0kg, what is the locattion of the center of mass?
Explanation / Answer
center of mass = sigma mL/sigma M ( L = x,y or z)
here sigma M = 1+0.5 = 1.5 kg
so
x= 1*1/1.5 = 0.6 67
Y = 0.6*0.5/1.5 = 0.2
so ( 0.668m , 0.2m) ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.