13. A block with a mass m1 = 1.50-kg is pushed by a mass m2 = 1.00-kg against a
ID: 2257333 • Letter: 1
Question
13. A block with a mass m1 = 1.50-kg is pushed by a mass m2 = 1.00-kg against a spring with a force constant of k = 750 Nm-1.
The blocks are on a frictionless table. The initial compression is 20.0 cm, and the blocks are released at rest at time t = 0.
(i) What is the period of the motion (initially)?
(ii) At what position (relative to equilibrium) will mass m2 lose contact with m1? (Hint it will lost contact when FN = 0.)
(iii)What is the speed of block m2 as it leaves?
(iv) What is the maximum position block m1 stretches to part equilibrium?
Explanation / Answer
(i) Period of oscillation = 2*pi*sqrt(m1+m2 / k) = 0.3627 sec
(ii) At equilibrium only m2 loses contact with m1
(iii) speed of m1 = A*w = A* sqrt(k/ m1+m2) = 3.46 m/sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.