Two bumper cars in an amusement park ride collide elastically as one approaches
ID: 2257903 • Letter: T
Question
Two bumper cars in an amusement park ride collide elastically as one approaches the other directly from the rear. Car A has a mass of 445kg and car B 480kg .Car A approaches at 4.50 m/sand car B is moving at3.70
Explanation / Answer
From the law of conservation of mechanical energy:
m?v?(i) + m?v?(i) = m?v?(f) + m?v?(f)
(450kg)(4.50m/s) + (550kg)(3.70m/s) = (450kg)v?(f) + (550kg)v?(f)
4060kg?m/s = (450kg)v?(f) + (550kg)v?(f)----------------->(1)
In your text, you should find the derivation of an equation relating the velocity of approach to the velocity of recession of two colliding objects, the equation is:
v?(i) - v?(i) = -[v?(f) - v?(f)]
4.50m/s - 3.70m/s = v?(f) - v?(f)
v?(f) = v?(f) - 0.800m/s----------------->(2)
Plugging (2) into (1) eliminates v?(f) allowing you to find v?(f):
4060kg?m/s = (450kg)[v?(f) - 0.800m/s] + (550kg)v?(f)
4060kg?m/s = (450kg)v?(f) - 360kg?m/s + (550kg)v?(f)
(1000kg)v?(f) = 4420kg?m/s
v?(f) = 4.42m/s
Plugging this into (2):
v?(f) = 4.42m/s - 0.800m/s
= 3.62m/s
(b) From (1) we know that the initial momentum is 4060kg?m/s. Now that we have the final velocities, the final momentum is:
(450kg)(3.62m/s) + (550kg)(4.42m/s) = 4060kg?m/s
So there is no change in momentum, this is because momentum is always conserved in all types of collisions.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.