14. A computer hard drive typically operates with a rotation speed of 7200 rpm (
ID: 2257963 • Letter: 1
Question
14. A computer hard drive typically operates with a rotation speed of 7200 rpm (revolutions per minute). In the first 175 ms the hard drive turns through 4 revolutions at a constant angular acceleration. It continues with that acceleration until it reaches its maximum angular speed. (i) What is the angular acceleration of the drive, in rad/s2? (ii) What is the time required for the drive to reach its maximum angular speed, in ms? (iii) How many total revolutions have been made while the drive isExplanation / Answer
14) w = 7200*2*pi/60 = 753.6 rad/s
i) theta = (1/2)*alfa*t^2
alfa = 2*theta/t^2 = 1640.5 rad/s^2
ii) w = wo + alfa*t
w =0 +alfa*t
t = w/alfa = 459 ms
iii)
w^2- wo^2 = 2*alfa*theta
theta = w^2/(2*alfa) = 173 rad = 27.56 revolutions
4) v = r*w = 2.412 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.