A wheel rotates about a horizontal axis. It has an outer radius R 1 = 18.8 cm an
ID: 2258352 • Letter: A
Question
A wheel rotates about a horizontal axis. It has an outer radius R1 = 18.8 cm and mass M1 = 5.12 kg. Attached to it concentrically is a hub (shown cross-hatched) of radius R2 = 5.35 cm and mass M2 = 1.12 kg. The axle has negligible radius and mass. Both the wheel and the hub are solid and have uniform density. Suspended from a massless string that is wound around the hub is a weight of mass m = 530 g.
a) What is the acceleration of the hanging weight after it is released?
( in m/s2)
b) When the weight has fallen a distance 64.9 cm, what is the kinetic energy of the rotating wheel? (in J)
Explanation / Answer
For the problem , let us consider both wheel and hub to be uniform Disks.
I1 = moment of inertia of wheel = MR^2/2 = 0.09 Kg sq.m
I2 = moment of inertia of hub = mr^2/2 = 0.0016 Kg sq.m
I = I1 + I2 = 0.092 Kg sq.m
To get the acceleration of the mass:
mg - T = ma ................1
T*r = Ia1 .......................2
a is acceleration of the mass , T is tension in the string , r is radius of small hub , a1 is angular acceleration
a1 = a/r ...............3
a)Solving the 3 equations , we get a = 0.16 ms^-2
b)When mass has fallen s= 0.649 m , V^2 = 2*a*s
V = 0.46 m/s
w = Angular velocity = V/r = 8.52 Rad/s
KE of rotating wheel = (1/2)Iw^2 = 3.338 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.