A skateboarder with mass m s = 38 kg is standing at the top of a ramp which is h
ID: 2258607 • Letter: A
Question
A skateboarder with mass ms = 38 kg is standing at the top of a ramp which is hy = 3.3 m above the ground. The skateboarder then jumps on his skateboard and descends down the ramp. His speed at the bottom of the ramp is vf = 6.1 m/s.
Explanation / Answer
B)
f ( hy/sin theta) = m g hy - 0.5 *m * Vf^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.