The string in a yo-yo is wound around an axle of radius 0.531 cm. The yo-yo has
ID: 2258890 • Letter: T
Question
The string in a yo-yo is wound around an axle of radius 0.531 cm. The yo-yo has both rotational and translational motion, like a rolling object, and has mass 0.429 kg and outer radius 1.99 cm. Starting from rest, it rotates and falls a distance of 1.42 m (the length of the string). Assume for simplicity that the yo-yo is a uniform circular disk and that the string is thin compared to the radius of the axle.(a) What is the speed of the yo-yo when it reaches the distance of 1.42 m?
1 m/s
(b) How long does it take to fall? [Hint: The translational and rotational kinetic energies are related, but the yo-yo is not rolling on its outer radius.]
2 s Detailed answer please extremely confused (a) What is the speed of the yo-yo when it reaches the distance of 1.42 m?
1 m/s
(b) How long does it take to fall? [Hint: The translational and rotational kinetic energies are related, but the yo-yo is not rolling on its outer radius.]
2 s Detailed answer please extremely confused
Explanation / Answer
decrease in potential energy = increase in kinetic energy of system
decrease in PE = 0.429 * 9.81 * 1.42
Increase in KE = 0.5 * 0.429 * V^2 + 0.5 I W^2
V= R1W R1=0.531cm
I = MR2^2/2
from first equation
9.81*1.42 = 0.5V^2 + 0.5*0.5 (R2/R1)^2 V^2
V = 1.863 m/sec
now for linear motion
mg - T = ma
for rotation
T 0.531 = I alpha
alpha * 0.531 = a
from above equations
g = a + 0.5*(R2/R1)^2a
a = 1.222
V = at
t = 1.523sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.