Two acrobats, each of 62.0 kg, launch themselves together from a swing, holding
ID: 2258977 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Their vertical velocity at launch is:
v_oy = 6.4*Sin(44) = 4.44m/s
v_ox = 6.4*Cos(44) = 4.60m/s
The time to the top of the trajectory is:
v_y = 0 = v_oy -g*t
v_oy = g*t
t = v_oy/g = 0.4526 seconds
In this time, they have traveled:
x = v_ox*t = 4.60* 0.4526 = 2.08m
At the top of the trajectory, all of the velocity and therefore all of the energy is in the "x" direction. Since energy is conserved, and one acrobat comes to rest, the energy is transferred to the fellow performer.
KE_2 = 2*KE_1
(1/2)*m*v^2 = 2*(1/2)m*(v_ox)^2
the (1/2) cancels, the "m" cancels,
v^2 = 2*(v_ox)^2
v = sqrt(2)*(v_ox) = sqrt(2)*4.6 = 6.50m/s
The "y" velocity is unaffected by the push, and so the time required to descend back to the take-off level is the same, the distance covered in "x" becomes:
x_2 = 6.50*0.4526 = 2.94m
The total x distance covered is:
x = 2.08 + 2.94 = 5.02m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.