A long wire carrying a 5.75 A current reverses direction by means of two right-a
ID: 2259121 • Letter: A
Question
A long wire carrying a 5.75A current reverses direction by means of two right-angle bends, as shown in the figure (Figure 1) . The part of the wire where the bend occurs is in a magnetic field of 0.666T confined to the circular region of diameter 75.0cm , as shown. Assume that I= 5.75A and d=41.5cm
Find the magnitude of the net force that the magnetic field exerts on this wire.
A long wire carrying a 5.75A current reverses direction by means of two right-angle bends, as shown in the figure (Figure 1) . The part of the wire where the bend occurs is in a magnetic field of 0.666T confined to the circular region of diameter 75.0 cm , as shown. Assume that I= 5.75A and d=41.5cm Find the magnitude of the net force that the magnetic field exerts on this wire.Explanation / Answer
FB = I*l*b
FB = 5.75*0.415 m*0.666
= 1.59 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.