Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the followi

ID: 2259547 • Letter: T

Question

Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the following figure, where F1 = 443 N and F2 = 372 N. (Assume up and to the right as positive directions.)

magnitude     N direction     Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the following figure, where F1 = 443 N and F2 = 372 N. (Assume up and to the right as positive directions.) What is the resultant of these two forces? If the car has a mass of 3,000 kg, what acceleration does it have? Ignore friction.

Explanation / Answer

a): taking forward direction as i and right as j

F1 = 443(i cos10 -j sin10) = i 436.27 - j 76.93 N

F2 = 372(i cos30 + j sin30) = i 322.16 + j 186 N

total force (F) = F1 + F2 = i 758.43 +j 109.07 N

F = 766.23 N /_ 8.18 degree to the right forward direction


b) since, F = ma

--> a = F/m = 766.23 N /_ 8.18 / 3000 = 0.2554 /_ 8.18 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote