A particle with a mass of 1.45 kg is acted on by a force F x acting in the x -di
ID: 2259632 • Letter: A
Question
A particle with a mass of 1.45 kg is acted on by a force Fx acting in the x-direction. If the magnitude of the force varies in time as shown in the figure below, determine the following.
A particle with a mass of 1.45 kg is acted on by a force Fx acting in the x-direction. If the magnitude of the force varies in time as shown in the figure below, determine the following. impulse of the force final velocity of the particle if it is initially at rest Find the final velocity of the particle if it is initially moving along the x-axis with a velocity ofExplanation / Answer
Hello
Force = change of momentum/time
change of momentum = Impulse = Force *time.
the impulse is the area under the curve = 24 N*s =24 N*m/s
24 Ns = m*v = 1.45*v
v = 8.275*2=16.55 m/s from rest
24 Ns = 1.45*v - (3*3)
1.45v = 33 Ns
v = 22.75m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.