A tennis player receives a shot with the ball (0.060 0 kg) traveling horizontall
ID: 2259633 • Letter: A
Question
A tennis player receives a shot with the ball (0.060 0 kg) traveling horizontally at 58.0 m/s and returns the shot with the ball traveling horizontally at 33.0 m/s in the opposite direction. (Assume the initial direction of the ball is in the ?x direction.)
A tennis player receives a shot with the ball (0.060 0 kg) traveling horizontally at 58.0 m/s and returns the shot with the ball traveling horizontally at 33.0 m/s in the opposite direction. (Assume the initial direction of the ball is in the ?x direction.) What is the impulse delivered to the ball by the tennis racquet? What work does the racquet do on the ball?Explanation / Answer
a). impulse = change in momentum => J = 0.06*[33- (-58)] = 5.46 N-s b). Work = change in K.E. => W = 0.5*0.06*[33^2 - (-58^2)] = -68.25 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.