A \"spinout\" type carnival ride has a diameter of 4.0-m and rotates 3.0 times e
ID: 2259723 • Letter: A
Question
A "spinout" type carnival ride has a diameter of 4.0-m and rotates 3.0 times every 5.0 seconds.
a. Find the linear speed of the rider.
b. Find the centripetal acceleration of the rider.
c. Identify the cause of this acceleration.
d. When the floor drops down, the riders are held up by friction. What coefficient of friction is needed to keep the riders from slipping?
A "spinout" type carnival ride has a diameter of 4.0-m and rotates 3.0 times every 5.0 seconds. Find the linear speed of the rider. Find the centripetal acceleration of the rider. Identify the cause of this acceleration. When the floor drops down, the riders are held up by friction. What coefficient of friction is needed to keep the riders from slipping?Explanation / Answer
w=3/5 rot/sec=6pi/5 rad/s
R=d/2=2m
So
a)v=Rw=12pi/5 m/s=7.54m/s
b)acc(centripetal)=v^2/R=72pi^2/25 m/s^2=28.42m/s^2
c)This acceleration is because there has to be a force to keep the riden moving in the circle and not fly away.
d)mv^2/r=kmg (k is the coeff. of friction)
So
k=v^2/(rg)=2.9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.