A transverse wave on a string is described by the following wave function. where
ID: 2259814 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is described by the following wave function.
where x and y are in meters and t is in seconds.
A transverse wave on a string is described by the following wave function. where x and y are in meters and t is in seconds. Determine the transverse speed at t = 0.240 s for an element of the string located at x = 1.30 m. Determine the transverse acceleration at t = 0.240 s for an element of the string located at x = 1.30 m. What is the wavelength of this wave? What is the period of this wave? What is the speed of propagation of this wave?Explanation / Answer
A = 0.12 m
? = 4?
k = ?/8
t = 0.12 s
x = 1.8 m
y = A sin (?x/8 + 4?t)
y(x,t) = A sin (? t + kx)
v = ? y/ ? t = ? A cos (? t + kx)
v = -0.905412369096248 m/s
v = -0.91 m/s
a = ?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.