Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Starting with an initial speed of 3.61 m/s at a height of 0.315 m, a 1.06-kg bal

ID: 2259846 • Letter: S

Question

Starting with an initial speed of 3.61 m/s at a height of 0.315 m, a 1.06-kg ball swings downward and strikes a 5.10-kg ball that is at rest, as the drawing shows. (a) Using the principle of conservation of mechanical energy, find the speed of the 1.06-kg ball just before impact. (b) Assuming that the collision is elastic, find the velocity (magnitude and direction) of the 1.06-kg ball just after the collision. (c) Assuming that the collision is elastic, find the velocity (magnitude and direction) of the 5.10-kg ball just after the collision. (d) How high does the 1.06-kg ball swing after the collision, ignoring air resistance? (e) How high does the 5.10-kg ball swing after the collision, ignoring air resistance?



Starting with an initial speed of 3.61 m/s at a height of 0.315 m, a 1.06-kg ball swings downward and strikes a 5.10-kg ball that is at rest, as the drawing shows. (a) Using the principle of conservation of mechanical energy, find the speed of the 1.06-kg ball just before impact. (b) Assuming that the collision is elastic, find the velocity (magnitude and direction) of the 1.06-kg ball just after the collision. (c) Assuming that the collision is elastic, find the velocity (magnitude and direction) of the 5.10-kg ball just after the collision. (d) How high does the 1.06-kg ball swing after the collision, ignoring air resistance? (e) How high does the 5.10-kg ball swing after the collision, ignoring air resistance?

Explanation / Answer

a) Ei = Ef

1/2 mv^2 + m gh = 1/2 mv^2

0.5*3.61^2 + 9.81*0.315 = 0.5*v^2
v=4.38 m/s

b)

conservation of momentum
1.06*4.38 = 1.06*x + 5.1*y
y = (1.06*4.38 - 1.06*x)/5.1

conservation of kinetic energy
1.06*4.38^2 = 1.06*x^2 + 5.1*y^2

1.06*4.38^2 = 1.06*x^2 + 5.1*((1.06*4.38 - 1.06*x)/5.1)^2

x=-2.87 m/s
so 2.87 m/s to the left

c)

y = (1.06*4.38 - 1.06*-2.87)/5.1=1.51 m/s to the right

d) conservation of energy of the ball

1/2 mv^2 = m g h
0.5*2.87^2 = 9.81*h
h= 0.5*2.87^2/9.81=0.420 m


e) conservation of energy of the 5.1 kg ball

1/2 mv^2 = m g h
0.5*1.51^2 = 9.81*h
h= 0.5*1.51^2/9.81=0.116 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote